a-cook-oo

Blok czekoladowy

Blok czekoladowy
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Masło 73% tłuszczu - 250 g
Cukier - 1 szklanka
Mleko 3,2% - 9 łyżek stołowych
Kakao w proszku - 4 łyżki stołowe
Mleko w proszku - 2 szklanki
Herbatniki szkolne - 2 opakowania
Orzech włoski - wg. uznania
Migdał - wg. uznania
Rodzynki - wg. uznania
Ocena
4.17
18
Średnia 4.17 / 5 (18 głosy)
Składniki potrzebne do wykonania
Masło 73% tłuszczu - 250 g
Cukier - 1 szklanka
Mleko 3,2% - 9 łyżek stołowych
Kakao w proszku - 4 łyżki stołowe
Mleko w proszku - 2 szklanki
Herbatniki szkolne - 2 opakowania
Orzech włoski - wg. uznania
Migdał - wg. uznania
Rodzynki - wg. uznania
  1. 1. Dziś przekazujemy Wam przepis na najlepszy na świecie blok czekoladowy! Testujemy go już od 10 lat, śmiało i nieskromnie możemy stwierdzić, iż metodą prób i błędów doszłyśmy do perfekcji ;) więc jeśli będziecie postępować zgodnie z naszymi instrukcjami, na pewno i Wam się uda! Zamieściłyśmy też filmik instruktażowy, który znajdziecie tu: https://vimeo.com/38160157 Musimy przyznać, jest bardzo słodki, ale odrobina przyjemności jeszcze nikomu nie zaszkodziła ;) Zatem do dzieła!
    Dziś przekazujemy Wam przepis na najlepszy na świecie blok czekoladowy! Testujemy go już od 10 lat, śmiało i nieskromnie możemy stwierdzić, iż metodą prób i błędów doszłyśmy do perfekcji ;) więc jeśli będziecie postępować zgodnie z naszymi instrukcjami, na pewno i Wam się uda! Zamieściłyśmy też filmik instruktażowy, który znajdziecie tu: https://vimeo.com/38160157  
Musimy przyznać, jest bardzo słodki, ale odrobina przyjemności jeszcze nikomu nie zaszkodziła ;) Zatem do dzieła!
  2. 2. Masło rozpuścić w garnuszku na małym ogniu, ciągle mieszając, uważając, aby nie doprowadzić do wrzenia. Dodać cukier, mieszać aż się rozpuści. Dolać mleko, następnie dodawać po łyżce kakao i mieszać, aby nie powstały grudki. Zagotować, masa ma lekko bulgotać. Zdjąć z ognia i odstawić do wystygnięcia. Najlepiej wystawić na dwór, np. na balkon.
    Masło rozpuścić w garnuszku na małym ogniu, ciągle mieszając, uważając, aby nie doprowadzić do wrzenia. Dodać cukier, mieszać aż się rozpuści. Dolać mleko, następnie dodawać po łyżce kakao i mieszać, aby nie powstały grudki. Zagotować, masa ma lekko bulgotać. Zdjąć z ognia i odstawić do wystygnięcia. Najlepiej wystawić na dwór, np. na balkon.
  3. 3. Gdy masa się ochłodzi, dodawać stopniowo mleko w proszku (masa nie może być ciepła!). Masa ma uzyskać gęstą ale nie suchą konsystencję. Dodać pokruszone herbatniki oraz bakalie. Nie należy żałować dodatków, w bloku ma być ich bardzo dużo! Dokładnie wymieszać. Formę keksową wyłożyć folią spożywczą (łatwiej będzie wyjąć blok). Nakładać do formy masę. Można ją nieco wygładzić z wierzchu. Przykryć folią i wstawić do lodówki aż masa stwardnieje (ok. 3h). Kroić na centymetrowe kawałki. Przechowywać w lodówce do kilku dni. SMACZNEGO!
Blok czekoladowy
  1. 1. 
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz