a-cook-oo

Pastéis de nata

Pastéis de nata
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Gotowe ciasto francuskie - 400 g
Jajka - 5 sztuka średnia
Mleko 3,2% - 500 ml
Cukier - 250 g
Mąka pszenna - 35 g
Laska wanilii - 1 sztuka
Cytryna - 1 sztuka
Sól - 1 szczypta
Cynamon - wg. uznania
Cukier puder - wg. uznania
Ocena
3.92
12
Średnia 3.92 / 5 (12 głosy)
Pastéis de nata
  1. 1. Rozgrzać piekarnik do 210°C. Ciasto rozmrozić. Do miski wrzucić cukier mąkę i sól. Wymieszać. W drugiej misce roztrzepać jajka. W garnku zagotować mleko z przeciętą na pół laską wanilii. Stopniowo wlewać przestudzone mleko do miski z mąką i cukrem, wymieszać trzepaczką. Dodać jajka oraz sok z cytryny i wymieszać.
    Rozgrzać piekarnik do 210°C. Ciasto rozmrozić. Do miski wrzucić cukier mąkę i sól. Wymieszać. W drugiej misce roztrzepać jajka. W garnku zagotować mleko z przeciętą na pół laską wanilii. Stopniowo wlewać przestudzone mleko do miski z mąką i cukrem, wymieszać trzepaczką. Dodać jajka oraz sok z cytryny i wymieszać.
  2. 2. Z ciasta wyciąć kółka o średnicy 2cm większej niż średnica foremek. Nałożyć ciasto do foremek, nakłuć widelcem i wlać masę. Piec ok. 10-15minut aż masa się zrumieni. Wyjąć, posypać cynamonem, cukrem pudrem, podawać jeszcze ciepłe.
    Z ciasta wyciąć kółka o średnicy 2cm większej niż średnica foremek. Nałożyć ciasto do foremek, nakłuć widelcem i wlać masę. Piec ok. 10-15minut aż masa się zrumieni. Wyjąć, posypać cynamonem, cukrem pudrem, podawać jeszcze ciepłe.
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz