a-cook-oo

Szarlotka tutti-frutti

Szarlotka tutti-frutti
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Jabłko - 1.5 kg
Mąka pszenna - 3 szklanki
Cukier - 3 łyżki stołowe
Masło - 1 kostka
Cukier puder - 1 szklanka
Cynamon - 1 łyżeczka do herbaty
Mąka ziemniaczana - 2 łyżeczki do herbaty
Cukier waniliowy - 1 łyżeczka do herbaty
Cukier - 0.5 szklanki
Sól - 1 szczypta
Kasza manna - 2 łyżki stołowe
Proszek do pieczenia - 1.5 łyżeczek do herbaty
Sól - 1 szczypta
Ocena
4.25
20
Średnia 4.25 / 5 (20 głosy)
Masa jabłeczna
Składniki potrzebne do wykonania Masa jabłeczna
Jabłko - 1.5 kg
Cukier - 3 łyżki stołowe
Cynamon - 1 łyżeczka do herbaty
Cukier waniliowy - 1 łyżeczka do herbaty
Kasza manna - 2 łyżki stołowe
  1. 1. Jabłka obrać i pokroić w cienkie plasterki. Wlać na dno garnka odrobinę wody, dodać jabłka. Dusić ok. 30minut na wolnym ogniu. Dodać cukier, cynamon i cukier waniliowy. Wymieszać i odstawić. Dodać kaszę mannę, aby szarlotka łatwiej się kroiła.
    Jabłka obrać i pokroić w cienkie plasterki. Wlać na dno garnka odrobinę wody, dodać jabłka. Dusić ok. 30minut na wolnym ogniu. Dodać cukier, cynamon i cukier waniliowy. Wymieszać i odstawić. Dodać kaszę mannę, aby szarlotka łatwiej się kroiła.
Ciasto
Składniki potrzebne do wykonania Ciasto
Mąka pszenna - 3 szklanki
Masło - 1 kostka
Cukier - 0.5 szklanki
Proszek do pieczenia - 1.5 łyżeczek do herbaty
Sól - 1 szczypta
  1. 1. Przesiać mąkę, dodać masło, sól i rozdrobnić nożem. Dodać żółtka, cukier oraz proszek do pieczenia i szybko zagnieść. Gdyby ciasto nie chciało się połączyć, dodać 1-2 łyżki kwaśnej śmietany. Ciasto podzielić na 3 części, jedna nieco większa od pozostałych, dwie mniejsze schować do zamrażarki. Rozgrzać piekarnik do 200C. Formę (20x25cm) wyłożyć papierem do pieczenia i wylepić niezamrożonym ciastem. Wstawić do piekarnika na 10 minut, wyjąć, piekarnik przykręcić do 180C.
    Przesiać mąkę, dodać masło, sól i rozdrobnić nożem. Dodać żółtka, cukier oraz proszek do pieczenia i szybko zagnieść. Gdyby ciasto nie chciało się połączyć, dodać 1-2 łyżki kwaśnej śmietany. Ciasto podzielić na 3 części, jedna nieco większa od pozostałych, dwie mniejsze schować do zamrażarki. Rozgrzać piekarnik do 200C. Formę (20x25cm) wyłożyć papierem do pieczenia i wylepić niezamrożonym ciastem. Wstawić do piekarnika na 10 minut, wyjąć, piekarnik przykręcić do 180C.
Wierzch
Składniki potrzebne do wykonania Wierzch
Cukier puder - 1 szklanka
Mąka ziemniaczana - 2 łyżeczki do herbaty
Sól - 1 szczypta
  1. 1. Ubić na sztywno białka ze szczyptą soli, dodać cukier puder oraz mąkę ziemniaczaną, dalej ubijać. Na podpieczone ciasto wyłożyć jabłka. Zetrzeć na tarce z grubymi oczkami 1 część zamrożonego ciasta. Drewnianą łyżką nałożyć pianę, następnie zetrzeć pozostałe ciasto. Wstawić do piekarnika na 60minut. Przykryć wierzch folią aluminiową, gdyby za szybko zaczął się przypiekać. Przed podaniem posypać cynamonem lub cukrem pudrem.
    Ubić na sztywno białka ze szczyptą soli, dodać cukier puder oraz mąkę ziemniaczaną, dalej ubijać. Na podpieczone ciasto wyłożyć jabłka. Zetrzeć na tarce z grubymi oczkami 1 część zamrożonego ciasta. Drewnianą łyżką nałożyć pianę, następnie zetrzeć pozostałe ciasto. Wstawić do piekarnika na 60minut. Przykryć wierzch folią aluminiową, gdyby za szybko zaczął się przypiekać. Przed podaniem posypać cynamonem lub cukrem pudrem.
Szarlotka tutti-frutti
  1. 1. 
Komentarze (2) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
03:52, 28.11.2013
Nie smutaj się!Pomyśl sobie, że zaraz święta, to chyba pyjzremny czas, nie?Szybko zleci i przyjdzie wiosna i wtedy podwujnie bedziesz sie cieszyć, bo skończy się zima ktf3rej nielubisz(ja też:)i przyjdzie wiosna i bedzie znowu fajnie, zielono, kolorowo, cieplutko ale sie rozmarzyłam:P http://fwluecj.com [url=http://scobzoa.com]scobzoa[/url] [link=http://okqvvce.com]okqvvce[/link]
Gość
19:01, 25.11.2013
Witaj ! No niestety ale wszkstyo musi się kiedyś skończyć. Tak samo jest z szablonami. Regulamin trzeba czytać bo istenieje całkowity zakaz hotlimnkowania. Teraz zmieniłem szablon na taki bardziej tajemniczy. Tamten był radośniejszy ale to nie pasowało do mojego nastroju. Żegnam w dziwnym, nieopisanym nastroju.