a-cook-oo

Czekoladowa krajanka z marshmallows

Czekoladowa krajanka z marshmallows
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Masło 73% tłuszczu - 300 g
Cukier - 1.5 szklanek
Mleko 3,2% - 12 łyżek stołowych
Kakao w proszku - 6 łyżek stołowych
Mleko w proszku - 2.5 szklanek
Herbatniki - 2 opakowania
Mini marshmallows różowe i białe - 100 g
Ocena
3.62
13
Średnia 3.62 / 5 (13 głosy)
Czekoladowa krajanka z marshmallows
  1. 1. Na niedużym ogniu roztopić w rondelku masło ciągle mieszając drewnianą łyżką. Do roztopionego masła dodać cukier oraz mleko. Po połączeniu składników dodawać po łyżce kakao. Gdy masa będzie jednolita, zestawić do wystudzenia.
    Na niedużym ogniu roztopić w rondelku masło ciągle mieszając drewnianą łyżką. Do roztopionego masła dodać cukier oraz mleko. Po połączeniu składników dodawać po łyżce kakao. Gdy masa będzie jednolita, zestawić do wystudzenia.
  2. 2. Formę 25x25cm wyłożyć folią. Następnie dodać do masy mleko w proszku (ja dodaję „na oko”, 2-3 szklanki. Masa musi być gęsta ale nie sucha). Kolejno dodawać połamane herbatniki oraz marshmallows. Całość delikatnie wymieszać i wyłożyć do formy. Wstawić do lodówki na minimum 3 godziny, a najlepiej na całą noc. Zastygniętą masę posypać cukrem pudrem, a następnie pokroić na kwadraciki ok. 5x5cm.
    Formę 25x25cm wyłożyć folią. Następnie dodać do masy mleko w proszku (ja dodaję „na oko”, 2-3 szklanki. Masa musi być gęsta ale nie sucha). Kolejno dodawać połamane herbatniki oraz marshmallows. Całość delikatnie wymieszać i wyłożyć do formy. Wstawić do lodówki na minimum 3 godziny, a najlepiej na całą noc. Zastygniętą masę posypać cukrem pudrem, a następnie pokroić na kwadraciki ok. 5x5cm.
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz