a-cook-oo

Drożdżowe rogaliki

Drożdżowe rogaliki
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Cukier - 300 g
Mąka pszenna - 1 kg
Drożdże - 100 g
Masło - 1 kostka
Mleko 3,2% - 2 szklanki
Marmolada, konfitura, nutella - wg. uznania
Ocena
3.58
19
Średnia 3.58 / 5 (19 głosy)
Drożdżowe rogaliki
  1. 1. Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać łyżkę cukru, poczekać aż wyrosną. Żółtka utrzeć z cukrem na bardzo puszysty kogel mogel. Przesiać do naczynia mąkę, dodać wyrośnięte drożdże, kogel mogel i ugniatać. Gdy ciasto będzie już odrobinę wyrobione, dodać stopione ciepłe masło i dalej wyrabiać przez ok 15 minut. Odstawić do wyrośnięcia.
    Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać łyżkę cukru, poczekać aż wyrosną. Żółtka utrzeć z cukrem na bardzo puszysty kogel mogel. Przesiać do naczynia mąkę, dodać wyrośnięte drożdże, kogel mogel i ugniatać. Gdy ciasto będzie już odrobinę wyrobione, dodać stopione ciepłe masło i dalej wyrabiać przez ok 15 minut. Odstawić do wyrośnięcia.
  2. 2. Wyrośnięte ciasto rwać po kawałku i rozwałkować na kształt koła. Kroić na trójkąty jak pizzę. Nakładać farsz marmolade na szerszy kawałek trójkąta, i zawijać ku rożkowi, aby powstaly rogale. Odstawić rogaliki do wyrośnięcia. Piec ok 20 minut w 150 stopniach.
    Wyrośnięte ciasto rwać po kawałku i rozwałkować na kształt koła. Kroić na trójkąty jak pizzę. Nakładać farsz marmolade na szerszy kawałek trójkąta, i zawijać ku rożkowi, aby powstaly rogale. Odstawić rogaliki do wyrośnięcia. Piec ok 20 minut w 150 stopniach.
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz