a-cook-oo

Czekoladowo-orzechowy krem do smarowania

Czekoladowo-orzechowy krem do smarowania
Lista zakupów - wszystkie składniki potrzebne do przepisu:
Orzech laskowy - 2 szklanki
Migdał - 1 szklanka
Cukier puder - 3 szklanki
Kakao w proszku - 1 szklanka
Mleko 3,2% - 8 łyżek stołowych
Ekstrakt z wanilii - wg. uznania
Sól - 1 szczypta
Ocena
3.58
24
Średnia 3.58 / 5 (24 głosy)
Czekoladowo-orzechowy krem do smarowania
  1. 1. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia, wysypać na nią orzechy laskowe. Wstawić do nagrzanego do 180C piekarnika. Prażyć przez 10-15 minut, mieszając co jakiś czas, aż orzechy lekko się zrumienią i skórka zacznie od nich odchodzić. Uprażone orzechy obrać ze skórek – przełożyć je na czysty ręcznik i pocierać. Należy pozbyć się jak największej ilości skórek, aby nie nadały kremowi gorzkiego smaku. Migdały sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki. Wszystkie orzechy zmiksować w malakserze przez ok. 5-8 minut do uzyskania płynnej masy – masła orzechowego. Pozostaną w niej drobinki orzechów, co jest normalne i nie należy się tym przejmować.
  2. 2. Do garnka wlać mleko, wsypać cukier oraz kakao, wymieszać na małym ogniu, posolić. Dodać wanilię i zestawić z ognia. Do masy kakaowej przelać masło orzechowe, wszystko wymieszać (najlepiej ponownie zmiksować). Jeżeli masa będzie zbyt płynna (w zależności od ilości użytych orzechów), dodać do zagęszczenia mleko w proszku. Przełożyć do słoiczków, odstawić, aby masa stężała, najlepiej na całą noc.
    Do garnka wlać mleko, wsypać cukier oraz kakao, wymieszać na małym ogniu, posolić. Dodać wanilię i zestawić z ognia. Do masy kakaowej przelać masło orzechowe, wszystko wymieszać (najlepiej ponownie zmiksować). Jeżeli masa będzie zbyt płynna (w zależności od ilości użytych orzechów), dodać do zagęszczenia mleko w proszku. Przełożyć do słoiczków, odstawić, aby masa stężała, najlepiej na całą noc.
  3. 3. Rano przygotować na śniadanie kanapki ze świeżej bagietki oraz pysznego kremu. Popijać ciepłym mlekiem. W moim domu nikt nie mógł się im oprzeć!
    Rano przygotować na śniadanie kanapki ze świeżej bagietki oraz pysznego kremu. Popijać ciepłym mlekiem. W moim domu nikt nie mógł się im oprzeć!
Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz